Musieliśmy wstrzymać działanie sklepu ze względu na brak czasu na jego obsługę.
Jesteśmy w trakcie przygotowań do ponownego uruchomienia. Startujemy ponownie 1 lipca o godzinie 10:00. Zapraszamy!

Łącz kolory jak profesjonalista, dzięki tej jednej prostej zasadzie.

Łącz kolory jak profesjonalista, dzięki tej jednej prostej zasadzie.
5 stycznia 2016 Bogusz
In Porady

Najczęstszym problemem na jaki się napotykamy się już na samym początku aranżacji wnętrza, to jakie kolory powinny się w nim znaleźć. Zawsze można zrobić wnętrze białe, albo w odcieniach szarości. Problem polega na tym, że ciężko mieć taki cały dom, bo w końcu kiedyś nam się znudzi, a ponadto jest już sporo aranżacji w takich kolorystykach i nie jest to coś co mogłoby się szczególnie wyróżniać. Zrobienie całego pokoju w jednym kolorze też nie jest porywające. Fajnie sprawdzają się dwa kolory, tylko wtedy pojawia się jeszcze większy problem, żeby jakoś je fajnie dobrać ze sobą. Jest jednak prosty sposób, który spowoduje, że z łatwością będziesz tworzyć różne zestawiania kolorystyczne we wnętrzach (i nie tylko!).

Zasada

Według zasady o której mówię, wszystkie kolory, które występują obok siebie w naturze, sprawdzą się również we wnętrzu. Trochę ta teza wydała mi się zaskakująca na początku, aż do momentu, kiedy jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że chciałbym dodać koloru w moim salonie i nic nie mogłem dopasować. Ściany mam tam w stylu „cafe latte” wpadającego w szary. „Taki kolor piasku” – pomyślałem i przypomniała mi się wtedy wyżej wspomniana reguła. Piasek…. plaża… morze…. spróbujmy zatem z kolorem morskim! Wyszło wyśmienicie.

Przykłady

Zastanówmy się zatem jakie zestawy kolorów oferuje nam natura. Okazuje się że jest ich całkiem sporo:

Wspomniane wcześniej morze i piasek – niebieski/morski i beżowy

zestawienie kolorów niebieski i beżowy

Niebo i słońce – niebieski i żółty

To jest zestawienie kolorów nad którym chwilę się zatrzymałem…. Żółty i niebieski? I to będzie fajnie wyglądać? Okazuje się, że tak! Plakaty świetnie kontrastują tutaj z resztą aranżacji.

zestawienie kolorów niebieski i żółty

Baltimore Architects & Building Designers

Nocne niebo i księżyc – granatowy i siwy/beżowy/żółty

Jeśli chodzi o to zestawienie kolorów, to nie jest ono oczywiste z tego względu, że księżyc potrafi mieć różne kolory. Najczęściej jednak jego kolor znajduje się pomiędzy siwym, poprzed różne odcienie beżu, aż po żółty. I wszystkie te kolory doskonale zestawia się z granatowym. Poniżej przykłady dla żółci i beżu razem z zastosowaniem poduszek dekoracyjnych. Podobne znajdziesz w naszym sklepie: https://wzorykolory.pl/kategoria-produktu/poduszki-dekoracyjne/

zestawienie kolorów granatowy i żółty oraz granatowy i beżowy

sndimg.com i hgtv.com

Kora drzewa i liście – brązowy i zielony

Bardzo częste zestawienie kolorów w polskich domach. Głównie z tego powodu, że wiele osób wybiera brąz do swoich wnętrz i poszukując drugiego koloru wybiera właśnie zielony. Niestety zestawienie to trzeba robić ostrożnie, bo naprawdę sporo przykładów gdzie nie wygląda ono dobrze.Trzeba zwrócić uwagę na zieleń, aby nie była zbyt mocna i nie konkurowała z brązem.

zestawienie kolorów brązowy i zielony

Mill Valley Interior Designers & Decorators

Kora brzozy – czarny i biały

Biały to teraz jeden z, o ile nie najpopularniejszy kolor używany w dekoracji wnętrz. Jednak zestawienie białego z czarnym jest dość wyraziste i mało kto się decyduje na takie połączenie. A warto!

zestawienie kolorów czarny i biały

http://www.home-gallery.xyz/

Kolory jesieni – pomarańczowy, czerwony, brązowy i nuta zieleni

To zestawienie jest dość znane ale znowu bardzo łatwo można przekombinować. Moja rada to wykorzystać jeden stonowany kolor (np pomarańczowy) i do tego dać mocniejsze dodatki w pozostałych kolorach. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie jako stonowanego pomarańczowego odpowiedniego gatunku, lub bejcowanego drewna. Kolejnym ważnym elementem zestawu jest zieleń, która stanowi przeciwwagę dla ciepłych barw. Bez niej wnętrze może być przytłaczające.

zestawienie kolorów pomarańczowy, czerwony, żółty i zielony

http://jguesthome.com/

Podusmowanie

To oczywiście jedynie kilka przykładów. Mam nadzieję że zasada o której wspomniałem pomoże Wam tworzyć ciekawe i odważne zestawienia kolorów. A może macie jakieś ciekawe sposoby na łączenie kolorów? Podzielcie się!

6 komentarzy

 1. Martyna 3 lata temu

  Super – prosta zasada, ale skuteczna. Znałam ją wcześniej, ale zupełnie zapomniałam, a też mam czasem dylemat, jakie kolory ze sobą zestawić. Dzięki temu rozwiązaniu, zawsze będziemy mieć pewność, że kolory do siebie pasują, a nie są przypadkowe.

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Dokładnie to samo myślę! Kilka razy naprawdę mi pomogła. Mam nadzieję że znajdzie się kilka osób którym się też przyda 🙂

 2. Julia 2 lata temu

  Dzięki fajny artykuł 🙂 Łącze zawsze intuicyjnie kolory ale ta zasada sprawdzi się na szybko gdy będę miała pustkę w głowie w czasie rozmowy z klientem 😉

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Polecam się 🙂

 3. Paulina 1 rok temu

  Mam problem odnośnie dodatków , ściany mam beżowe , jedną ciemno brązowa kanapa jest ciemno brązowa stół zmkrzeslami biały , szafa i szafka pod tv będzie biała z boków będzie drewno i teraz potrzebuje poduszki , zasłonki , siedziska na krzesła i podkładki w jakim kolorze dać te dodatki by było przytulnie , raczej wolę prostotę

  • Autor
   Bogusz 1 rok temu

   To zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz bardzo utrzymać prostotę, to dałbym dodatki białe i brązowe. Jeśli brąz jest ciemny, mogą również pasować dodatki (np poduszki) białe z czarnym wzorem. Zasłony to duża powierzchnia więc raczej dałbym jasne (białe lub beżowe). Jeśli chciałabyś dodać kolor to myślę, że fajnie by się mógł sprawdzić złoty, albo stonowany żółty.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.