Porady

Łącz kolory jak profesjonalista, dzięki tej jednej prostej zasadzie.

Najczęstszym problemem na jaki się napotykamy się już na samym początku aranżacji wnętrza, to jakie kolory powinny się w nim znaleźć. Zawsze można zrobić wnętrze białe, albo w odcieniach szarości. Problem polega na tym, że ciężko mieć taki cały dom, bo w końcu kiedyś nam się znudzi, a ponadto jest już sporo aranżacji w takich kolorystykach i nie jest to coś co mogłoby się szczególnie wyróżniać. Zrobienie całego pokoju w jednym kolorze też nie jest porywające. Fajnie sprawdzają się dwa kolory, tylko wtedy pojawia się jeszcze większy problem, żeby jakoś je fajnie dobrać ze sobą. Jest jednak prosty sposób, który spowoduje, że z łatwością będziesz tworzyć różne zestawiania kolorystyczne we wnętrzach (i nie tylko!).

Zasada

Według zasady o której mówię, wszystkie kolory, które występują obok siebie w naturze, sprawdzą się również we wnętrzu. Trochę ta teza wydała mi się zaskakująca na początku, aż do momentu, kiedy jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że chciałbym dodać koloru w moim salonie i nic nie mogłem dopasować. Ściany mam tam w stylu “cafe latte” wpadającego w szary. “Taki kolor piasku” – pomyślałem i przypomniała mi się wtedy wyżej wspomniana reguła. Piasek…. plaża… morze…. spróbujmy zatem z kolorem morskim! Wyszło wyśmienicie.

Przykłady

Zastanówmy się zatem jakie zestawy kolorów oferuje nam natura. Okazuje się że jest ich całkiem sporo:

Wspomniane wcześniej morze i piasek – niebieski/morski i beżowy

zestawienie kolorów niebieski i beżowy

Niebo i słońce – niebieski i żółty

To jest zestawienie kolorów nad którym chwilę się zatrzymałem…. Żółty i niebieski? I to będzie fajnie wyglądać? Okazuje się, że tak! Plakaty świetnie kontrastują tutaj z resztą aranżacji.

zestawienie kolorów niebieski i żółty

Baltimore Architects & Building Designers

Nocne niebo i księżyc – granatowy i siwy/beżowy/żółty

Jeśli chodzi o to zestawienie kolorów, to nie jest ono oczywiste z tego względu, że księżyc potrafi mieć różne kolory. Najczęściej jednak jego kolor znajduje się pomiędzy siwym, poprzed różne odcienie beżu, aż po żółty. I wszystkie te kolory doskonale zestawia się z granatowym. Poniżej przykłady dla żółci i beżu razem z zastosowaniem poduszek dekoracyjnych. Podobne znajdziesz w naszym sklepie: https://wzorykolory.pl/kategoria-produktu/poduszki-dekoracyjne/

zestawienie kolorów granatowy i żółty oraz granatowy i beżowy

sndimg.com i hgtv.com

Kora drzewa i liście – brązowy i zielony

Bardzo częste zestawienie kolorów w polskich domach. Głównie z tego powodu, że wiele osób wybiera brąz do swoich wnętrz i poszukując drugiego koloru wybiera właśnie zielony. Niestety zestawienie to trzeba robić ostrożnie, bo naprawdę sporo przykładów gdzie nie wygląda ono dobrze.Trzeba zwrócić uwagę na zieleń, aby nie była zbyt mocna i nie konkurowała z brązem.

zestawienie kolorów brązowy i zielony

Mill Valley Interior Designers & Decorators

Kora brzozy – czarny i biały

Biały to teraz jeden z, o ile nie najpopularniejszy kolor używany w dekoracji wnętrz. Jednak zestawienie białego z czarnym jest dość wyraziste i mało kto się decyduje na takie połączenie. A warto!

zestawienie kolorów czarny i biały

http://www.home-gallery.xyz/

Kolory jesieni – pomarańczowy, czerwony, brązowy i nuta zieleni

To zestawienie jest dość znane ale znowu bardzo łatwo można przekombinować. Moja rada to wykorzystać jeden stonowany kolor (np pomarańczowy) i do tego dać mocniejsze dodatki w pozostałych kolorach. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie jako stonowanego pomarańczowego odpowiedniego gatunku, lub bejcowanego drewna. Kolejnym ważnym elementem zestawu jest zieleń, która stanowi przeciwwagę dla ciepłych barw. Bez niej wnętrze może być przytłaczające.

zestawienie kolorów pomarańczowy, czerwony, żółty i zielony

http://jguesthome.com/

Podusmowanie

To oczywiście jedynie kilka przykładów. Mam nadzieję że zasada o której wspomniałem pomoże Wam tworzyć ciekawe i odważne zestawienia kolorów. A może macie jakieś ciekawe sposoby na łączenie kolorów? Podzielcie się!

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.