Informacje

Wszystko co musisz wiedzieć o stylu Mid Century Modern

Już wielokrotnie zdarzało się, że obecnie popularne style czerpały mocno z przeszłości. Tak jest i w tym przypadku. Mid Century Modern, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje mocno do płowy zeszłego stulecia – od późnych lat 40-tych do 60-tych. Styl ten, wbrew pozorom, wcale nie jest taki młody. Jego początki sięgają wczesnych lat 90. Mocno na popularności zyskał między innymi dzięki głośnemu serialowi Mad Men. Mid Century Modern jest nieskompikowany, momentami wręcz ascetyczny i jest też idealnym rozwiązaniem aby nadać charakteru wnętrzom, które w ostatnich czasach są coraz bardziej do siebie podobne.

wszystko-co-musisz-wiedziec-o-mid-century-modern-2

fot. plastolux.com

Czym się wyróżnia styl Mid Century Modern

Mid Century Modern jest z jednej strony bardzo charakterystycznym stylem, lecz wcale nie takim łatwym do opisania. Dominują w nim geometryczne kształty, organiczne krzywizny i czyste linie. Przedmioty z tamtego okresu pozbawione są ornamentów i skupione są mocno wokół swojej funkcji. Część z nich była wielofunkcyjna, aby spełniać potrzeby ówczesnego nowoczesnego życia. Zbudowane, aby łatwo się składać, układać jedno na drugim, dopasowywać i konfigurować. W dekoracjach do domu z tamtego okresu można również zauważyć wykorzystanie przeróżnych materiałów od drewna i stali, poprzez chromowaną stal i szkło, po plastik, plexi i sklejkę. Dodatkowo często spotkać można też geometryczne wzory lub gładkie powierzchnie w szerokim spektrum kolorów od neutralnych do intensywnych barw. Kolejnym charakterystycznym elementem Mid Century Modern to duże powierzchnie i przenikanie się tego co wewnątrz z tym co na zewnątrz – stąd też na wielu zdjęciach prezentujących ten styl widać ogromne okna.

Jak zastosować w swoim domu

Pomieszczenie

Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, funduszy i ambicji aby wyburzyć kilka ścian lub zainstalować ogromne okno  – nie wahaj się :). Aczkolwiek musisz wiedzieć że istnieje kilka sposobów na stworzenie efektu przestrzeni i przenikania się tego co na zewnątrz z tym co wewnątrz bez wielkiej demolki. Najprostszym sposobem jest pozbycie się zasłon tak aby nie stanowiły przeszkody pomiędzy przyrodą a wnętrzem. Wpuść możliwie jak najwięcej światła. Jeśli to możliwe, zainstaluj świetliki. Możesz wykorzystać tapetę lub elementy dekoracyjne z motywem naturalnym. Doskonale też się sprawdzi się tafla lustra na ścianie od podłogi do sufitu.

Meble i dekoracje

Mid Century Modern, jak żaden inny okres, obfitował w ogromną ilość wspaniałych artystów zajmujących się przedmiotami dekoracji wnętrz. George Nelson, Eero Saarinen, Arne Jacobsen i wielu innych, pozostawiło po sobie projekty które dziś są ikonami jak na przykład widoczne na zdjęciach poniżej Lounge Chair projektu Charlesa i Ray’a Eames oraz Egg Chair wspomnianego wcześniej Arne Jacobsena.

wszystko-co-musisz-wiedziec-o-mid-century-modern-6

fot. (od lewej) CGarchitect, hivemodern.com

Taki przedmiot w Twoim domu na pewno wprowadzi charakter na którym Ci zależy, ale niestety często koszt jest niemały. Na ratunek przychodzą współcześnie projektowane przedmioty nawiązujące do tych znanych, lub ich reinterpretacje. Można je nabyć w znacząco niższej cenie. a efekt będzie na pewno całkiem niezły. Jeśli lubisz, możesz wybrać się na pchli targ, giełdę staroci, lub po prostu pogrzebać w internecie i kupić za parę złotych zapomniany fotel, który poddany renowacji będzie perełką w Twoim wnętrzu. Innym rozwiązaniem jest wykosztowanie się na jeden oryginalny przedmiot, postawienie go w bardzo widocznym miejscu stosunkowo neutralnego wnętrza. Efekt murowany! Poniżej najprostszy możliwy przykład jak zwyczajne minimalistyczne wnętrze nabiera charakteru Mid Century Modern dzięki charakterystycznej sofie i zastosowaniu prostych plakatów na ścianę o geometrycznych wzorach.

wszystko-co-musisz-wiedziec-o-mid-century-modern-7

fot. thefashionmedley.com

Prostota

Bez dwóch zdań prostota jest jedną z najważniejszych cech wnętrz Mid Century Modern. Tak naprawdę właśnie wtedy, w połowie zeszłego wieku, świat zaczął myśleć o minimaliźmie. W tamtych czasach objawiało się to ascetyzmem i wizualną prostotą. Mid Century Modern to styl, który odrzuca wszystko co zbędne i skupia się jedynie na tym co potrzebne, podkreślając tym samym meble o prostych liniach i podobne do rzeźb formy. Tak więc, pozbądź się nadmiarowych ozdób i dodatków, aby przygotować swoje wnętrze do tego stylu. Jeśli jest ono na wpół minimalistyczne, to jest to dokładnie to o co nam chodzi. Pozostaje jedynie dodać do wnętrza stylowy obiekt skupiający uwagę i gotowe.

fot. decoist.com

fot. decoist.com

Kontrast

Mid Century Modern kocha kontrast. Najłatwiej można uzyskać go kolorami, ale zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych faktur. Jak to zrobić? Możesz zestawić lakierowany na błysk parkiet z puszystym dywanem, gładką ścianę z inną pokrytą drewnem, betonem, kamieniami, czy cegłami. Możliwości jest mnóstwo a efekty prawie zawsze świetne.

wszystko-co-musisz-wiedziec-o-mid-century-modern-5

fot. decoist.com

Wzory i kolory

We wnętrzach typu Mid Century Modern dobrze sprawdza się też zastosowanie kolorów w ich pastelowych wersjach i dodanie do tego akcentu w mocnym kolorze. Ciekawe jest to, że tak naprawdę w tym stylu nie ma kolorów, które by do siebie pasowały. Nieoczywiste połączenia są najlepsze! Aby podkreślić przenikanie wnętrza z tym co na zewnątrz, dobrym pomysłem jest użycie kolorów natury jak zieleń, czerwień, żółć, pomarańcz, brąz oraz zastosowanie drewna jako akcentu kolorystycznego.

Odnośnie wzorów zasada jest jedna. Nie przesadzić. Najlepsze rozwiązanie to jeden mocny wzór. Osiągamy wtedy to o czym pisałem wyżej – kontrast, który nie burzy prostoty. Jeśli dodasz za dużo wzorów, wnętrze stanie się przytłaczające i zagracone, a to zdecydowanie nie ten kierunek. Doskonale sprawdzi się tutaj czarno-biały dywan z marokańskim wzorem. Zwróć uwagę również na mocne geometryczne wzory jak również złożone motywy organiczne.

fot. (od lewej) weimgs.com, homedit.com

fot. (od lewej) weimgs.com, homedit.com

Kilka słów na koniec

Jak pisałem wcześniej Mid Century Modern jest jednym z moich ulubionych stylów. Głównie z powodu jeszcze jednej jego zalety, o które nie napisałem. Doskonale łączy się z innymi stylami takimi jak minimalizm, nowoczesność, czy styl skandynawski. Dlatego nie trzeba od razu wymieniać całego wystroju wnętrza, tylko wystarczy wprowadzić dosłownie kilka przedmiotów takich jak designerski plakat czy dywan i cieszyć się Mid Century Modern w swoim domu. A jeśli jesteś facetem, tak jak ja, to pamiętaj, że jednym pięknym przedmiotem z tej epoki, możesz również dodać stylu swojemu garażowi lub podjazdowi! Ja już odkładam. 🙂

fot. airows.com

fot. airows.com

główna grafika wpisu pochodzi z notapaperhouse.com

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.

Brak produktów w koszyku.