Musieliśmy wstrzymać działanie sklepu ze względu na brak czasu na jego obsługę.
Jesteśmy w trakcie przygotowań do ponownego uruchomienia. Startujemy ponownie 1 lipca o godzinie 10:00. Zapraszamy!

Najbardziej kompletny poradnik – jak wybrać poduszki ozdobne.

Najbardziej kompletny poradnik – jak wybrać poduszki ozdobne.
28 lutego 2016 Bogusz
In Porady

Poduszki dekoracyjne to jeden z najważniejszych elementów wystroju salonu. Nie tak dawno temu napisałem artykuł, który przedstawia wszystkie ich zalety. Teraz pojawia się pytanie jak te poduszki wybrać i dobrać ze sobą. Temat wydawało by się trywialny. Kupuję ładne poduszki i kładę na sofę i gotowe. Może przez przypadek faktycznie dobrze to wyjdzie, ale co zrobić aby mieć pewność, że efekt będzie doskonały i podkreśli piękno pomieszczenia. W tym wpisie zamieszczam zestawienie sprawdzonych porad, które pozwolą Ci wybrać najlepsze poduszki do Twojego wnętrza.

Rozmiar

Kanapa z poduszkami dekoracyjnymi we wzory

fot. westelm.com

Przy wyborze rozmiaru poduszek dekoracyjnych najlepiej kierować się rozmiarem sofy, na której się znajdą. W większości przypadków, dla sof 3-osobowych, najlepszym rozmiarem będzie . 45x45cm do 50x50cm. Mniejsze poduszki będą wyglądały dziwnie. Gdy jesteś posiadaczem/ką naprawdę dużej sofy ze sporą ilością miejsca do siedzenia, możesz zastosować poduszki dekoracyjne w rozmiarze XXL czyli 60×60 do 70x70cm. Stworzą one wrażenie przytulności. Jeśli twoja sofa jest jednak bardzo nowoczesna z niskim oparciem, albo po prostu mała, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie poduszek o rozmiarze 40x40cm. Nie będzie trzeba ich przekładać aby wygodnie usiąść. Poduszki w tym rozmiarze dobrze się też sprawdzą na fotelach.

 

Kształt

Najbardziej popularny kształt poduszek to kwadratowy. W sklepach dość często można też spotkać poduszki prostokątne, jak również okrągłe lub wałki. Jak wybrać ten najlepszy kształt? Musisz sobie odpowiedzieć do czego chcesz tę poduszkę używać.

 • jeśli chcesz wygodnie sobie usiąść i podeprzeć swoje plecy na całej długości – wybierz kwadratową poduszkę. Są on najbardziej wszechstronne, idealne jako podparcie podczas siedzenia na twardym krześle lub fotelu.
 • prostokątne poduszki nadają się najlepiej do podparcia niższej części kręgosłupa lub szyi
 • jeśli masz skórzaną sofę, lepiej rozważ poduchy na kanapę w kształcie wałka, ponieważ nie ześlizgują się w dół i zapewniają lepsze podparcie lędźwi.

Musisz także wziąć pod uwagę jaki efekt chcesz osiągnąć. Użycie samych kwadratowych poduszek w takim samym rozmiarze będzie miało bardziej współczesny i prosty wygląd. Jeśli zależy Ci na bardziej eklektycznym charakterze wnętrza zestaw poduszki o różnych kształtach i rozmiarach. W dalszej części wpisu znajdziesz informacje jak łączyć różne kształty poduszek dekoracyjnych

poduchy dekoracyjne ozdobne wzory kolory

Materiał poszewki ozdobnej

Poszewki poduszek dekoracyjnych mogą być wykonane z różnego rodzaju tkanin. Każda tkanina ma swoje wady i zalety, wszystkie przedstawiam w poniższej tabeli.

materiał

opis

zalety

wady

 bawełna

Bawełna to naturalne włókno, które pozyskiwane jest z roślny bawełny. Jest czasami łączona z pliestrem lub elastycznymi włóknami.

Wytworzona z włókien pochodzenia naturalnego. Miękka w dotyku, oddychająca, dobrze znosi mechaniczne pranie i suszenie. Może być w naturalny sposób  uodporniona na zagniecenia  i kurczenie się.  Przyjazna dla środowiska.

Jeśli nie jest odpowiednio wykończona, kurczy się w praniu w wysokich temperaturach i gnieciecie się, przez co wymaga prasowania.

 poliester

Sztuczna tkanina , która powstaje z PET. Zawiera zarówno naturalnie występujące chemikalia jak i syntetyczne. Często łączony z naturalnymi włóknami, np. bawełną.

Odporny na zagniecenia, wytrzymały i łatwy do czyszczenia. Bardzo tani.

Stoi zdecydowanie najniżej w hierarchii tkanin. Produkt petrochemiczny, sztuczny, plastikowy, co jest wyczuwalny w dotyku. Nie oddycha i elektryzuje się. Jest bardzo szkodliwy dla środowiska – rozkłada się do 1000 lat

 len

Tkanina lniana jest produkowana z włókien rośliny lnu.

Pzyjemny w dotyku, lekko sztywny, daje mocne wrażenie naturalności. Z kolejnymi praniami robi się coraz miększy. Nie mechaci się.

Drogi ponieważ wymaga dużego nakładu pracy do stworzenia.Łatwo się gniecie i wymaga prasowania aby fajnie wyglądać.

 satyna

Satyna to rodzaj splotu, który może być wykonany z różnego rodzaju włókien – jedwabiu, poliestru, lub bawełny. Z jednej strony jest śliski i błyszczący a z drugiej matowy.

Ma bardzo wyszukany i  luksusowy wygląd, jednocześnie może być całkiem niedroga w zależności od wykorzystanego surowca.

Fakt że jest śliska może powodować, że poduszka łatwo będzie spadać z sofy. W zależności od wykorzystanego surowca może być droga i trudna w czyszczeniu.

 jedwab

Jedwab to włókno zbudowane z białka wytwarzane przez larwę jedwabnika do zbudowania kokonu. Ma wyjątkową  właściwość załamywania światła pod różnymi kontami.

Jest niesamowicie gładki i miękki a jednocześnie naturalny w dotyku. Nie jest też śliski. Jest to jedno z najmocniejszych włókien. Można prać i suszyć mechanicznie.

Przyciąga kurz poprzez oddziaływanie elektrostatyczne. Surowy jedwab będzie się kurczył podczas prania. Wysokiej jakości jedwab jest bardzo drogi.

 aksamit

Tkanina, która może być wykonana z róznych surowców, naturalnych i syntetycznych. W procesie produkcji powstają pętelki, które mogę być rozcinane lub nie.

Jest miękki, pluszowy w dotyku i ma bardzo luksusowy wygląd.

Musi być profesjonalnie czyszczony aby uniknąć uszkodzenia jego tekstury i runa.

Poza rodzajem tkaniny ważne jest też, aby zwrócić uwagę na jej grubość. Grubość tkaniny wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g/m2). I tak tkaniny do 150 g/m2 to tkaniny cienkie i nadają się co najwyżej na pościel a nie na poduszki ozdobne. Poduszki dekoracyjne są wbrew pozorom dość intensywnie używane i wycierane i z tego powodu powinny być wykonane z grubej tkaniny, najlepiej powyżej 200 g/m2.

Wypełnienie

Jeśli chodzi o wypełnienie, jest jedna bardzo ważna rzecz na którą należy zwrócić uwagę. Poduszka dekoracyjna musi mieć wyjmowane wypełnienie. W przeciwnym wypadku pranie ich jest utrudnione. Niby oczywista sprawa, ale wiele tańszych poduszek ma zaszyte wypełnienie na stałe. Podobnie jak wiele jest materiałów na poszewkę, tak wiele jest materiałów do wypełnienia poduszki. Poniżej znajdziesz chociaż kilka z nich:

 • pierze – najlepsze możliwe wypełnienie. Jest w 100% naturalne, doskonale odprowadza wodę, oraz oddycha. Nadaje największą puszystość ze Badanie pióra - wkład do poduszekwszystkich wypełnień, która bardzo długo się utrzymuje. Ponadto paroma ruchami, można jej przywrócić objętość. Niestety poduszki ozdobne wypełnione pierzem nie są polecane alergikom, aczkolwiek obecne metody czyszczenia pierza znacznie redukują ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Najbardziej cenione jest pierze gęsie ze względua to, że nadaje większą objętość i sprężystość. Dość dobrze spisuje się pierze z kaczki. Niektórzy producenci stosują wypełnienie z pierza kurzego, które moim zdaniem nie ma wystarczających właściwości aby nadawać się do wypełnienia poduszek ozdobnych.
 • kulka silikonowa – najlepsze możliwe wypełnienie syntetyczne. Jego najważniejszą zaletą jest antyalergiczność. Ponadto poduszki z wypełnieniem silikonowym są dość puchate. Niestety po jakimś czasie tracą objętość, ale można im tę objetość przywrócić. Pisałem o tym w tym wpisie. Wypełnienia silikonowe, można też prać w pralce. Niestety bardzo długo rozkładają się i tym samym nie są przyjazne środowisku.
 • wata poliestrowa – jest to najtańsze możliwe wypełnienie. Sztuczne, nie oddycha ani nie odprowadza wilgoci. Poduszki ozdobne wypełnione watą poliestrową nie są puchate i bardzo szybko robią się zupełnie płaskie. Ciężko też przywrócić je do pierwotnej objętości. Podobnie jak silikon, bardzo długo się rozkłada i nie jest przyjazne środowisku.

Rodzaj wypełnienia poduszek dekoracyjnych to oczywiście nie wszystko. Bardzo ważna jest również ilość tego wypełnienia. To jest miejsce, w którym producenci poduszek najbardziej oszczędzają. Większość poduszek jest po prostu płaskich i po krótkim czasie użytkowania wyglądają jak poduszki na siedzisko krzesła a nie dekoracyjne na sofę. Warto zapytać się sprzedawcy o wagę wypełnienia. Optymalne wagi dla poduszki ozdobnej o rozmiarze 50x50cm w zależności od rodzaju wypełnienia prezentują się następująco:

 • pierze gęsie – 600g
 • pierze kacze – 800g
 • kulka silikonowa – 500g

dla poduszki 40x40cm lub 30x50cm są to następujące wartości:

 • pierze gęsie – 400g
 • pierze kacze – 500g
 • kulka silikonowa – 350g

Sprawdzone układy poduszek ozdobnych

Układów poduszek jest naprawdę niezliczona ilość. Zależy mi tutaj aby pokazać Ci, że

parzyście i symetrycznie – Najczęściej spotykane w domach ułożenie. Zazwyczaj są to 1 lub 2 poduszki, po każdej strony sofy. Ale można zdecydować się na bardziej kreatywne podejście i dołożyć jeszcze 2 poduszki na środku. Albo ułożyć 4 poduszki ozdobne tej samej wielkości obok siebie na całej szerokości sofy. Wbrew pozorom kombinacji jest naprawdę dużo.

Aranżacje salonu - jasna i ciemna - kontrast

fot. hellosociety.com i firstsense.wordpress.com

parzyście i asymetrycznie – tutaj najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ułożenie 3 poduszek z jednej strony i jednej poduszki z drugiej strony sofy. Można też położyć 2 poduszki z jednej strony sofy. Taki układ sprawdza się dobrze w nowoczesnych wnętrzach. Ciekawym rozwiązaniem jest też układ gdzie 2 poduszki są z jednej strony sofy, jedna jest z drugiej strony i jedna jest na środku.

Jasna biała aranżacja pokoju dziennego z użyciem poduszek dekoracyjnych

nieparzyście i symetrycznie – ten układ też jest dość popularny ale bardziej na zachodzie. Układ złożony z 5 poduszek ozdobnych 4 ułożone symetrycznie po 2 z każdej strony sofy i jedna poduszka na środku (najczęściej prostokątna). Podobnie jak w układzie parzystym symetrycznym można ułożyć 3 lub 5 poduszek o podobnej wielkości, obok siebie na całej szerokości sofy.

Zielona aranżacja jasna kanapa i zielone poduszki

fot. stonegableblog.com

nieparzyście i asymetrycznie – asymetryczne układy dają zawsze więcej możliwości, sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej tradycyjnych. W nieparzystym asymetrycznym układzie dobrze sprawdzą się 2 poduszki z jednej strony sofy i jedna z drugiej. Dla nowocześniejszych wnętrz o minimalistycznym stylu polecam położenie jednej poduszki z jednej strony sofy.

Różowa kanapa kolorowe poduszki żywe kolory

fot. sfgirlbybay.com i pottery barn

artystyczny nieład – są też układy które nie trzymają się żadnej z powyższych zasad i też świetnie wyglądają. Zazwyczaj wykorzystywana jest w nich większa ilość poduszek. I tu kryje się mały haczyk. Pamiętaj że jak położysz dużo poduszek na sofie, to może nie być gdzie usiąść. Takie układy sprawdzają się na dekoracyjnych sofach lub dla ludzi którzy lubią zakopać się w poduszkach :).

dwie aranzacje jasna skandynawska drewniany stol kanapa skorzana

fot. serenaandlily.com i H&M home

Niezależnie od tego jaki wybierzesz układ poduszek ozdobnych dla swojej sofy, najlepiej zastosować duże poduszki dekoracyjne na zewnątrz i dokładać coraz mniejsze do wewnątrz sofy. Kolejną rzeczą o której warto pamiętać jest to, że czasami warto łamać niektóre reguły. Artystyczny nieład poduszkowy, też może dobrze wyglądać!

Wzory i Kolory

O ile kwestia układu poduszek jest dość prosta to dobór wzorów i kolorów jest znacznie bardziej skomplikowany, głównie ze względu na ich ilość dostępnych na rynku. Możliwości jest tak dużo, że czasami może głowa rozboleć od tego wyboru. Jest jednak kilka zestawień, które pozwolą Ci się ogarnąć w tym nadmiarze szczęścia :). Przede wszystkim należy poznać zasadę dobierania kolorów.

Zasada dobierania kolorów

Nauka korzystania z koła kolorów to najlepszy sposób na naukę relacji pomiędzy kolorami. Pozwala w prosty sposób wybrać kolory które będą się uzupełniały a nie kłóciły. Do naszego przykładu użyję uproszczonej wersji koła z 12 kolorami oraz przedstawię trzy podstawowe metody korzystania z nich.

Kolory uzupełniające

Wybierz dowolny kolor i przeprowadź linię biegnącą od niego poprzez środek koła na drugą stronę. Kolor leżący na przeciwko nazywany jest kolorem uzupełniającym. Może być użyty, aby dopełnić Twój wybrany kolor i nie będzie z nim konkurował.

najbardziej-kompletny-poradnik-jak-wybrac-poduszki-dekoracyjne

Kolory analogiczne

Kolory analogiczna dla danego koloru to leżące bezpośrednio obok niego. Często można spotkać je również w naturze. Pomyśl o żółtych, pomarańczowych i czerwonych liściach podczas jesieni. Przydają się jeśli chcesz urozmaicić kolorystykę w bardziej subtelny sposób. Ten sposób łączenia kolorów możesz wykorzystać aby wybrać 2 lub 3 kolory.

najbardziej-kompletny-poradnik-jak-wybrac-poduszki-dekoracyjne2

Trzy kolory

Wybierz jeden kolor i narysuj trójkąt równoboczny z jednym wierzchołkiem wskazującym na wybrany kolor. Pozostałe dwa wierzchołki trójkąta odkryją dwa kolory uzupełniające.

najbardziej-kompletny-poradnik-jak-wybrac-poduszki-dekoracyjne1

Jeśli chciałbyś poznać inną metodę dobierania kolorów polecam przeczytanie mojego artykułu „Łącz kolory jak profesjonalista, dzięki jednej prostej zasadzie.”

Zestawiamy poduszki dekoracyjne

Teraz, jak już wiesz jak dobierać kolory, możemy przejść do zestawiania poduszek. Oto kilka najpopularniejszych zasad.

1 wzorzysta + 1 gładka – Proste rozwiązanie, które może dać naprawdę dobry efekt. Wybieramy jedną poduszkę w gładkim kolorze, a następnie dokładamy do niej drugą z wzorem. Jeśli masz wnętrze w delikatnych kolorach i chcesz je ożywić, dobrze sprawdzą się tutaj kolory uzupełniające. Jeśli wnętrze jest delikatne i chcesz utrzymać ten styl, polecam gładkie poduszki w kolorze lekko wyróżniającym się od koloru sofy, oraz białe poduszki z wyrazistym wzorem (inaczej będzie bez wyrazu), w kolorze gładkich poduszek.

Klasyczna arnżacja jasnego salonu z dużymi oknami

fot. LaVista Park Renovation & Interiors

1 duży wzór + 1 drobny wzór – to jest rozszerzenie poprzedniego rozwiązania. Obok poduszek z mocnym dużym wzorem, kładziemy takie z drobnym wzorem. Można pójść jeszcze dalej i dołożyć do tego gładką poduszkę.

Zasady zestawiania poduszek dekoracyjnych - małe i duże wzory

Poduszki na powyższym zestawieniu możesz kupić w naszym sklepie. Kliknij tutaj i zobacz.

 

roślinny mix – każdy kto  bawił się stylem angielskim doskonale wie, że nie ma dwóch roślinnych  wzorów, które by się ze sobą kłóciły. Jeśli jednak wydaje Ci się, że dwie poduszki dekoracyjne z różnymi wzorami roślinnymi nie pasują zbytnio do siebie, dodaj trzecią. Jeszcze nie do końca dobrze? Dodaj kolejną. Wiem, że niedorzecznie to brzmi, ale działa!

Aranżacja kwiatowa w salonie z poduszek dekoracyjnych

fot. Tamar Schechner/Nest Pretty Things Inc

różne wzory, ten sam kolor – trochę inne podejście do sprawy. Możesz ułożyć na sofie dowolną ilość poduszek w najprzeróżniejszych wzorach ale tym samym kolorze. Warto zwrócić uwagę na to aby wzory różniły się od siebie rozmiarem najbardziej jak to się da.

Nowoczesny pokój z niebieskimi poduszkami aranżacji pokoju z aneksem

Brisbane Interior Designers & Decorators

1 duży wzór geometryczny + 1 mały wzór geometryczny + 1 mocny wzór roślinny – niewiele jest tu dod doania. Wzór roślinny będzie doskonałą równowagą dla dwóch geometrycznych wzorów. Bardzo podobny układ który dobrze zadziała to jedna gładka poduszka dekoracyjna, jedna ze wzorem geometrycznym i jedna z wzorem roślinnym.Kompletny poradnik jak wybrać poduszki dekoracyjne

Jeśli chcesz wybrać wzorzystą poduszkę do swojego wnętrza, warto aby przynajmniej jeden z jej kolorów był obecny we wnętrzu. Jeśli poduszki są  gładkie, to też fajnie wygląda jeśli kolorystycznie nawiązują do pomieszczenia. Jeśli chcesz położyć poduszkę na krześle, to nie musi ona być taka sama jak poduszki na sofie. Ale fajnie jakby nawiązywała do nich w jakiś sposób – paletą kolorów, jednym kolorem, stylem czy wzorem.

Jeśli Twoje wnętrze już ma wiele wzorów na tapecie, zasłonach, sofie lub dywanie, dodanie wzorzystych poduszek może się nie sprawdzić. W takim wypadku dobrym pomysłem jest użycie gładkich poduszek które nawiążą kolorystyką do wnętrza. Dzięki temu uspokoisz i uporządkujesz trochę sytuację.

poduchy dekoracyjne ozdobne wzory kolory

Podsumowanie

Jeśli dotarłeś/aś tutaj to gratuluję wytrwałości! 🙂 Mam nadzieję, że wszystkie informacje, które zawarłem w tym wpisie pomogą Ci w urozmaiceniu wnętrza poduszkami ozdobnymi do salonu. Są stosunkowo niedrogie, a efekt można osiągnąć znakomity. A jak Ci się znudzi to wystarczy wymienić 2 poduszki i w ten sposób zupełnie zmienić wygląd sofy. Powodzenia!

56 komentarzy

 1. m 3 lata temu

  Bardzo przydatny artykuł. cóż…moje poduszki idą do wymiany 🙂

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Dzięki! Zapraszamy do naszego sklepu, Jest tam trochę ciekawych poduszek. 🙂

   • Agata 1 rok temu

    Jestem na etapie wykańczania salonu, dokładnie pokoju dziennego 24 m2. To co już jest to: Ściany w kolorze delikatnej wanilii, bardzo jasne, narożnik w kolorze szarym, meble białe, stół dębowy. Szukam dywanu i poduszek dekoracyjnych na narożnik. Proszę o radę.

 2. kinga 3 lata temu

  Fajny artykuł , praktyczne i proste rady 🙂

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Fajnie wiedzieć, że się komuś przydaje. 🙂

 3. Edyta 3 lata temu

  Jestem trochę mądrzejsza 🙂 Jednak chyba zaciągnę Twojej rady jeśli oczywiście odpowiesz. Mam kanapę w ciemno brązowej skórze ściany w pokoju w beżu, zasłony również beż tylko taki opalizujący, dywan to brąz z dodatkami beżu, niebieskiego ,zielonego.
  Czy jeżeli dam poduszki gładkie z aksamitu w kolorze ciemnego niebieskiego prawie granat będzie to dobrze wyglądało. Planuję dać cztery poduszki dwie mniejsze 40×30 i dwie większe 50×50. Pozdrawiam

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Hej, z tego co piszesz to dywan powoduje, że masz sporo kolorów już u siebie w pokoju i unikałbym wprowadzanie kolejnych. Jeśli więc ciemno niebieskie poduszki nawiązują kolorem do dywanu to OK, jeśli to jest jednak inny kolor to trzeba uważać, żeby nie zrobił się kolorystyczny bałagan. Odnośnie kształtu poduszek to uważam że 40×30 nie jest najlepszym kształtem dla poduszki. Ani to kwadratowy ani prostokątny. Zdecydowałbym się albo na 40x40cm, albo na drugą parę 50x50cm, albo na prostokątne 30x50cm. Wtedy to wszystko będzie ładnie pasowało i będzie być może eleganckie, ale moim osobistym zdaniem nudne. Dlatego jedna z możliwości to zrobić parę gładką a drugą w tym samym kolorze ale z wzorem (tu masz przykład, chociaż wzór poduszki moim zdaniem jest za tu za mocny link). Druga opcja to obie pary poduszek z takim samym delikatnym wzorem (przykład: link), albo odważniej i jedną gładką niebieską a drugą ze delikatnym wzorem – żółtą, nawiązującą kolorem do drugiego koloru na dywanie. Tak jak na tym obrazku

   Mam nadzieję że pomogłem. 🙂

 4. Edyta 3 lata temu

  Cenne rady zawsze pomocne Dziękuję :)))

 5. aga 3 lata temu

  bardzo fajny artykul. Chcialabym dzieki nowym poduszkom wprowadzic jakis mocniejszy akcent w moim salonie- mam jasno kremowa skorzana sofe (naroznik), sciany sa w delikatnie szraym kolorze, dywan bezowy z brazowymi akcentmi na obrzezach, krzesla ciemno szare. Meble naturalny dab. Jest ewidentnie za smutno… Czy niebieskie poduszki moga to podratowac? dzieki 🙂

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Faktycznie przydało by się dodać mocniejszego akcentu. Dodałbym jeszcze kolor w postaci zasłon, poduszek, może jakiegoś plakatu lub obrazu i mniejszych dodatków typu wazony. Świetny efekt można otrzymać wymieniając gałki w meblach, na takie w odpowiednim kolorze. Myśmy kiedyś zmierzyli się z podobnym problemem i fantastycznym rozwiązaniem okazało się przemalowanie jednej ściany na kolor akcentowy (zajęło to pół soboty, a koszt był niewielki). Z tego co piszesz to wszystko jest jasne i jedynie krzesła są ciemno szare. Nie wiem jak „mocne” są te krzesła. My znowu mieliśmy podobny problem, bo sofa i fotel były kremowe. Fotel wyjechał do pokoju dzieci, a w jego miejsce stanął nowy ciemno szary i rozbił tę „jasność”. Same poduszki to będzie za mało. One muszą do czegoś większego nawiązywać – ściany, dywanu, zasłon, większego mebla. Tu masz fajny przykład
   fot.kylieminteriors.ca
   Jeśli chodzi o kolor niebieski, to moim zdaniem, Twoje wnętrze powinno bardzo fajnie prawie każdy kolor. Może to być żółty, zielony, niebieski, różowy, etc. Mogą to być też dwa kolory, ale to już trochę trudniejsza zabawa 🙂 Wybierz taki kolor jak Ci się podoba. Polecam zakup kilku rzeczy w sklepie internetowym i przymierzenie u siebie. Jak Ci się nie spodoba, to zawsze możesz zwrócić. Polecam oczywiście nasz sklep wzorykolory.pl. Masz pewność wysokiej jakości produktu oraz 30 dni na zwrot. Powodzenia!

   • Anonim 3 lata temu

    dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Wymiana galek odpada bo mma meble bez galek 🙂 krzesla sa tak ciemne jak ta komoda ze zdjecia. Mysle o zakupie fotela w takim kolorze do ktorego pozniej beda nawiazywac inne dodatki. Raz jeszcze dziekuje 🙂

 6. Rewelacyjny wpis! Właśnie mam przed sobą spore wyzwanie – urządzenie 4 domków nad morzem. Każdy będzie inny, więc wyzwanie spore. To, co przeczytałam przyda mi się bardzo. Szczególnie cenna była dla mnie rada dotycząca kolorów uzupełniających. Może znacie jakieś sklepy internetowe, gdzie można znaleźć coś wyjątkowego?

 7. przeoczyłam – link do sklepu jest w tekście :):):). Dziękuję, ciesze się że na Was trafiłam.

  • Autor
   Bogusz 3 lata temu

   Cieszę się równie bardzo 🙂

 8. Magda 3 lata temu

  Witam serdecznie. Zacznę od tego, ze artykuł świetny z masą ciekawych porad. Ja z chęcią wykorzystalabym wszystkie pomysly na kolorystykę i ułożenie tych poduch no ale mam mały zawrót głowy i gdybys mógł mi coś doradzić byłabym Ci bardzo wdzięczna.
  Otóż, otwarty plan jeżeli chodzi o mieszkanie. Kuchnia, jadalnia i salon wszystko utrzymane w bieli i odcieniach szarego. Podłogi grafitowe, ściany białe, jedna ściana ciemny szary, no i moja wisienka na torcie czyli żółty narożnik, taki żółty- żółty. Problem polega na tym, ze jest tak wielki wybór poduszek wszędzie, ze nie mam pojęcia, które bedą sie nadawać. Uwielbiam wzory geometryczne, ale tak jak pisałam, jest tego za dużo do wyboru.
  Pozdrawiam 🙂

 9. Biała Sowa 2 lata temu

  Fajny i przydatny post 🙂
  Pozdrawiam.

 10. Magda 2 lata temu

  Na stronie (http://zblogowani.pl/blog/11461/wzorykoloryplblog) porada wyświetla się wraz z idealnym jak dla mnie zestawieniem poduszek (taki nienachalny folk – brązowa i niebieskawa), w sam raz do mojego salonu. Czy coś wiadomo, co to za poduchy i gdzie można dostać? Na podlinkowanej stronie niestety nie znalazłam.
  Pozdrawiam.

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Niestety jest to zdjęcie stockowe. Natomiast na pewno weźmiemy sobie do serca ten komentarz projektując nowe poduszki. 🙂

 11. Martyna 2 lata temu

  Mam duży problem z poduchami. Mam salon z naroznikiem w ksztalcie litery L, i duzym fotelem, kolor krwista czerwień;) biale sciany i meble, oraz polki i duzo ramek na scianie w kolorze czarnym. Czerwien wybral maz, bo ja wole bardziej ‚przytulne’ kolory.. Chciala bym aby wnetrze zrobila sie bardziej przytulne, jednak ten naroznik jest tak duzy ze troche zaburza moj spokoj;) jakie poduchy wybrac? Dodam ze mam gladkie biale czarne i czerwone i musze przyznac, ze niestety gladkie sa beznadziejne.. Prosze o pomoc!

 12. Martyna 2 lata temu

  Dodan jeszcze, ze naroznik jest skórzany, ma 2,5 x 3 m. Salon mam łączony z kuchnia, biale fronty, drewniany blat, szkło z motywem wiosennej trawy. Drewniany stół i białe skórzane krzesła;)

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Na tyle na ile jestem w stanie sobie wyobrazić całą aranżację, to:
   1. Nie możesz dać czerwonych poduszek z wiadomego powodu.
   2. Raczej nie możesz dać zielonych poduszek nawiązujących do trawy z kuchni bo sofa zrobi się pstrokata
   3. Dodanie poduszek w innym kolorze, jest ryzykowne. Pewnie by się dało coś wykombinować, ale nie bazując jedynie na opisie.

   Dlatego moim zdaniem rozwiązaniem będzie zmiękczenie sofy jakimś fajnym szarym kocem lub narzutą i do tego czarno-białe poduszki. Z bardziej drastycznych rozwiązań… zawsze można oddać narożnik do tapicera 🙂

 13. Anna 2 lata temu

  Witam i ja poproszę o poradę. Urządzamy z mężem domek letniskowy i kompletnie nie wiem jakie wybrać kolory poduszek. Domek drewaniany typu Brda. W salonie boczne ściany biała boazeria, pozostałe skośne- tradycyjna boazeria. Podłogę mamy brązowa z jaśniejszymi słojami? Sofa skórzana bardzo ciemna i w takim samym kolorze stół z krzesłami. Pozostałe meble białe. Sofa jest narożna z „dostawka”nie ukrywam ze naprawdę duża. Chciałabym aby salon poprzez poduszki stal sie bardziej przyjemny dla oka?

 14. Agnieszka 2 lata temu

  Witam,
  mam pytanie odnośnie uzupełnienia narożnika. Zakupiliśmy taki w Jysku https://www.promoceny.pl/detail/jysk-kanapa-z-szezlongiem-halifax-77621/ Mam ściany w odcieniu dekoral Czysta forma, więc w zblizonej kolorystyce. Panele jasne. Do tego stół i meble w kolorze ciemnego brazu oraz zaslony ciemne. Czym mogłabym ubogadzić wnętrze? Wspomnę, że otrzymaliśmy w prezencie piękny obraz ze złotym ornamentem. Pomyslałam, zatem by wymienic poduszki nawiazujac do stylu obrazu bardziej z elementami złota. Co Pan o tym sądzi?

 15. Krzysztof 2 lata temu

  Dzień dobry,
  bardzo ciekawy artykuł. Z kolei u nas wygląda to tak: narożnik 1,80×2,60m (wysokość z zamkniętymi zagłówkami 80 cm) sofia fargotex, meble (długość 3m) górne turkus morski w połysku, dolne białe w połysku, podłoga dąb patyna krono oryginal, ściany na razie białe, a docelowo ncs s 1000-N lub ncs s 1500 – N z próbnika jafep. Dywan z uwagi na niejednolitą podłogę planujemy w odcieniach szarości (może z jakimś delikatnym motywem w formie cienkich linii w kolorze turkusu. Jakie poduszki? Czy układ wzorzysta szara z turkusowym wzorem i biała gładka, obie 40×40 to dobry pomysł? Zasłony lub tylko rolety rzymskie planujemy jasne kremowe, lampa druciana biała lub czarna. Czy może Pan zaproponować coś z Państwa oferty?

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Witam, Sofia Fargotex występuje w ponad 20 kolorach. Wszystko zależy który wybraliście. Co do poduszek, trudno będzie znaleźć fajną szarą poduszkę z turkusowym wzorem. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać poduszkę turkusową i szarą z białym wzorem lub białą z czarnym wzorem. Wszystko zależy od tego jak bardzo poduszki mają być wyraziste. Proszę tylko pamiętać aby szara poduszka była w innym odcieniu niż sofa. Musi być ciemniejsza albo jaśniejsza, ale nie może się zlewać. Moje propozycje są następujące:
   Propozycje układu poduszek dekoracyjnych
   Pozdrawiam

 16. Krzysztof 2 lata temu

  Dziękujemy 🙂 Tkanina to sofia 14.

 17. Aneta 2 lata temu

  Dzień dobry, mam pytanie jak ustawić poduszki jjeśli sofa jest w ksztalcie litery L? A jeszcze czy mozna zkombinować dwa wzory na poduszkach jeśli jeden z nich by byl taki sam jako na dywanie? Naprz. dywan by byl bialo-czarny chevron wraz z dwoma poduszkami, nie beda inne wzory oprocz nich juz za duzo? Sciany sa szare, sofa czarno szara,meble biale, czy pasowaly by do siebe kolory poduszek ciemno niebieski, zloty i fuchsja (albo ciemny roz),bialy i czarny? Nie moge sie zdecydowac ale ta kominacja bardzo mi sie podoba. Przepraszam za nie poprawny jezyk polski,jestem z Czech. Dziekuje bardzo i pozdrawiam 🙂

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Przepraszam najmocniej za późną odpowiedź Pani Aneto! Przeoczyłem Pani komentarz. Oto moja odpowiedź:
   1. Jeśli chodzi o rozmieszczenie poduszek na sofie w kształcie litery L, to polecam ułożyć je przy oparciach oraz w rogu. Poniżej zamieszcza zdjęcie naszego klienta, który zakupił zestaw naszych poduszek do narożnika.


   2. Jeśli chodzi o różne wzory to ja zawsze jestem za tym aby mieszać wzory. Tylko wtedy można uzyskać najfajniejszy efekt.
   3. Jeśli chodzi o kolory poduszek, to warto się zastanowić jakie kolory chce Pani mieć w salonie, bo to trochę zobowiązuje. Za dużo kolorów może spowodować efekt bałaganu. Do kolorów które obecnie ma Pani w pokoju (szary, czarny, biały) pasuje tak naprawdę dowolny kolor. Wszystko zależy od upodobań. Sam zestaw granat z fuksją lub różem jest bardzo fajny. Dodanie do tego koloru złotego wydaje mi się ryzykowne, ale przy umiejętnym dobraniu może wyglądać fajnie.
   Powodzenia!

 18. Lidia 2 lata temu

  Wspaniały artykuł… Co sądzi Pan o poduszkach wypełnionych trawą? Zależy mi najbardziej na takim wypełnieniu poduszki dekoracyjnej do salonu , by nie traciła kształtu. Co by mi Pan polecił?

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Witam, rozumiem że chodzi o poduszki wypełnione suchą trawą, czyli sianem. Przykro mi ale nie mam doświadczenia z takim wypełnieniem i niewiele poradzę.

 19. Aga 2 lata temu

  Witam,
  Proszę o pomoc w doborze koloru poduszek i ich układu na sofach. W salonie mam dwie sofy jedna 3 osobowa a druga 2 osobowa w kolorze jasnego beżu. Salon, kuchnia i jadalnia jest otwarta w całości dominuje drewno złoty dąb i biel ścian przełamana elementami ścian w kolorze capuccino. Zaczęliśmy wporwadzać w niewielkiej ilości dodatki w kolorze czerwonym (obrazy, bieżnik). Jeszcze nie mam pomysłu na dywan ale proszę o pomoc jakie poduszki wybrać do takiego wnętrza jak je ułożyć jeśli mam dwie sofy mniej więcej ułożone w literę L.

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Jeśli dążycie do przełamania kolorem czerwonym bieli/beżu/dębu w swoim wnętrzu, to trudno doradzić tutaj cokolwiek innego niż czerwień. Można ją pomieszać z bielą, aby podbić czerwień na kremowej sofie. Jeśli chodzi o ułożenie – pełna dowolność. Pytanie jak duże są sofy, bo trzeba pamiętać aby poduszki dekoracyjne nie zajmowały za dużo miejsca i było go na tyle, aby dało się wygodnie usiąść. Ostatnio robiłem aranżację poduszek ozdobnych dla jednej z klientek na dwóch sofach. Zdecydowała się na 3 poduszki na każdej, rozłożone tak, że 2 poduszki były przy dalszych bokach sof a po jednej przy bliższych. Mam nadzieję że coś pomogłem. Powodzenia!

 20. Ania 2 lata temu

  Witam,
  ja również potrzebuję rady odnośnie doboru poduszek 🙂 U mnie nieco inny problem. Wynajmuje pokój dlatego jest on dla mnie zarówno sypialnią jak i pokojem dziennym. W trosce o zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie zrezygnowałam z kanapy i kupiłam niedawno łóżko z prostym materacem ( wymiary 200×140). Jednak nie chciałabym zalegać całymi dniami na łóżku i przyjmować gości w leżącej pozycji. Wpadłam więc na pomysł, że kilka dużych poduszek sprawi, że będzie wygodniej na nim siedzieć no i poduszki dodadzą trochę ciepła wnętrzu. Niestety z wyobraźnią u mnie kiepsko i absolutnie nie mam pomysłu na kolorystykę. Dodam tylko że rama łóżka jest biała (z resztą jak wszystkie meble w pokoju), łóżko ma wysoki zagłówek, a narzutę na łóżko mam w kolorze granatowym. Na podłodze mam brązowe drewniane deski.

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂
  Pozdrawiam
  Ania

 21. izabel 2 lata temu

  witam czy do turkusowego narożnika beda pasować 2 poduchy siwe i jedna żółciutka?

 22. Gosia 2 lata temu

  Witam! Natrafiłam na ten artykuł szukając www do zakupu poduszek do salonu. Bardzo proszę o podpowiedź, bo decyzja jest bardzo trudna. Mam duży przestronny salon, w którym wiszą zaslony w kolorystyce biało-czarnej- znalazłam tu http://www.veronatextil.pl/pokaz_produkt/Materia%C5%82%20zas%C5%82onowy%20350296%20103%20.html Ściany są jaśniutkie szare, okna są antracytowe, podłogi też biało-szare-panele. Ogólnie jest bialo-szaro-czarno-srebrno 🙂 i chciałabym wprowadzić na poduszkach turkus i nadal utrzymać czerń. Proszę o podpowiedź które poduszki u Państwa zakupić. Najlepiej by na narożniku znalazło się 4-5 poduszek.

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Gosiu napisałem do Ciebie maila tej kwestii, ale nietety nie otrzymałem odpowiedzi.

 23. Aneta 2 lata temu

  Witam,
  mam do Pana pytanie, a właściwie prośbę o pomoc w wyborze poduszek dekoracyjnych. Mój znajomy jest myśliwym, zaprasza nas do nowo postawionego domku. Domek jest typowo góralski, wnętrze typowo myśliwskie. Znajomy posiada skórzana sofę, kolor: ciemny brąz. Czy pasują do tej sofy jasne poduszki z motywem np. jelenia? Czy w ogóle do takiej sofy pasują poduszki dekoracyjne? Jeśli tak, to ile tych poduszek? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Jak najbardziej! myślę że doskonale będą pasowały. Tak się składa, że mamy właśnie taką pduszkę w ofercie z łosiem. Wkrótce będzie dostępna też z niedziwedziem (zdjęcia obu poniżej. Jeśli chodzi o ilość poduszek to raczej zależy od budżetu. Może być jedna a może być pięć. Ale zazwyczaj 1-3 jest OK. Jeśli Byś chciała te poduszki to możesz kupić w sklepie poduszki z łosiem i w komentarzu do zakupu napisać ile z nich ma być z niedzwiedziem. Jakbyś potrzebowała pomocy daj znać 🙂
   Poduszki z łosiem i z niedziwedziem

 24. Marek 2 lata temu

  Dzień dobry,

  Świetny artykuł, chciałbym również prosić o pomoc, poszukuję zestawu poduszek do salonu połączonego z kuchnią, jest ta. Dużo drewna ( podłoga dębowa, półki sosnowe, stół dębowy, czarne dodatki w postaci krzeseł , karniszy ) kuchnia jest szara, ściany pastelowe i teraz potrzebuje dobrać poduszki do bardzo jasno zielonej kanapy . Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

 25. Marek 2 lata temu

  Panie Boguszyce,

  Świetny artykuł, chciałbym również prosić o pomoc, poszukuję zestawu poduszek do salonu połączonego z kuchnią, jest tam Dużo drewna ( podłoga dębowa, półki sosnowe, stół dębowy, czarne dodatki w postaci krzeseł , karniszy ) kuchnia jest szara, ściany pastelowe i teraz potrzebuje dobrać poduszki do bardzo jasno zielonej kanapy . Będę wdzięczny za pomoc. Pozdr.

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Witam, przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale byliśmy na wakacjach. Jeśli jasno zielona kanapa jest jedynym zielonym elementem we wnętrzu, unikałbym położenia na niej zielonych poduszek, ponieważ kolor we wnętrzu będzie skupiony w jednym miejscu i nie będzie to dobrze wyglądać. Dlatego dałbym poduszki nawiązujące do innych elementów wnętrza – czarno-białe, szare, ewentualnie w kolorach beżu lub brązu nawiązujące do podłóg. Ponadto zadbałbym o to aby zrównoważyć zieleń sofy ustawiając inne dodatki w zielonym kolorze w różnych miejscach wnętrza.

 26. ila 2 lata temu

  Witam, ja również poproszę o pomoc, otóż zrobiliśmy remont salonu, teraz kolej na poduszki dekoracyjne na kanapę. Kanapa narożna w kolorze szarym, lampa stojąca obok zygzak, dywan zygzak biało-szary, meble dąb rustykalny, ściany szare i główna ściana cegiełka biała dodatki typu donice, ramki do zdjęć białe. jakie dać poduszki myślę o 3 sztukach . czy szara i dwie w pasy będzie ok, czy szara i dwie w zygzak nie będzie za bardzo naćpane , strasznie ciężki temat a nie chcę popełnić błędu. Z góry dziękuję za podpowiedź,

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Jak najbardziej. Aby mieć pewność, że nie będzie za bardzo naciapane, użyj poduszek w szerokie pasy, lub zmień proporcje i użyj dwie w kolorze szarym i jedną w pasy. Kolejnym rozwiązaniem może być użycie czarno-białych poduszek z delikatniejszym wzorem. Szczególnie polecam tu nasz nowy wzór „Kropelki” -> https://wzorykolory.pl/produkt/poduszka-dekoracyjna-kropelki-50x50cm/. Pamiętaj aby szare poduszki miały inny odcień niż kanapa, bo inaczej się zleją i nie będą dobrze wyglądały.

 27. Anita 2 lata temu

  Witam,
  Ja też (jak chyba wszyscy tutaj :)) poszukuję inspiracji i bardzo zaciekawił mnie Pański blog. Ma wiele ciekawych informacji, które można wykorzystać. Chciałam poprosić o radę w związku z wyremontowanym salonem. Ściany są szare – jedna ciemno, pozostałe jasno szare. Dwie kanapy granatowe – 2 i 3 osobowe. Podłoga brazowo-szara. Nie ma jeszcze żadnych ozdób w oknach i na ścianach. Generalnie całe mieszkanie jest szaro-niebieskie. Jakie by Pan poradził poduszki do takiego salonu? Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam, Anita.

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   Granatowe kanapy – super pomysł. Granat to ostatnio modny kolor we wnętrzarstwie i osobiście bardzo go lubię. Najważniejsze to czy chcesz utrzymać kolorystykę salonu, czy coś dorzucić. Do granatu wspaniale pasuje różowy (znowu bardzo modne ostatnio połączenie) oraz mięta i turkus. Jasny niebieski też fajnie może zagrać, ale trzeba uważać aby odcień pasował do granatu. Na tle granatowych kanap dobrze będą wyglądały jasne poduszki, tylko nie wszystkie bo mogą się za bardzo wybijać. Stąd też użyłbym poduszek czarno-białych, jasno szarych i któryś z wyżej wspomnianych kolorów (może nawet miksu). W sumie to do takiego wnętrza doskonale będzię pasować zestawienie, które użyliśmy do promocji naszej nowej kolekcji którą wczoraj wprowadziliśmy. Ta poduszka z kwiatami ma te kwiaty i lamówkę w kolorze granatowym.

   A post shared by WzoryKolory.pl (@wzorykolory) on

 28. Anita 2 lata temu

  Super, bardzo dziękuję za radę. Jescze jedno pytanie – s a dwie kanapy, czy na nich muszą się poduszki powtarzać czy na jednej mogą być inne i na drugiej inne? Pozdrawiam, Anita

  • Autor
   Bogusz 2 lata temu

   A to już jest kwestia gustu. Ja uważam, że fajnie będą wyglądać pomieszane. Może nie każda inna ale zakładając że mamy 6 poduszek to bym wybrał wzory w konfiguracji A A B B C D i na jednej sofie ułożył ABC a na drugiej ABD. Inna opcja dla 7 poduszek to konfiguracja wzorów A A B B C D E i na większej sofie ABCD a na mniejszej ABE. Ale to moja wizja i nie każdemu musi się coś takiego podobać.

 29. Anita 2 lata temu

  Witam,.mam do Pana pytanie. Jakie poduszki dałby Pan do takiego salonu?: Ściany , panele ścienne biało szare na poddaszu, nadbudowa metrowa pod panelami mleczna czekolada, na podłodze panele kremowo brązowe , sofa czekoladowa, naturalne dodatkiem jasnym drewnie – meble skandynawskie na nóżkach. Dywan brązowy, troszkę jaśniejszy od sofy. Obok wypoczynku ściana z klienkieru w kolorze cegły. Ogółem za dużo beżu ,brak czuje
  .co robić..może dodać rolety grafitowe oraz pufe? Jak Pan sądzi ?.

 30. Sławek 1 rok temu

  Mega cenna wiedza!

 31. e-dreams 1 rok temu

  Ciekawy poradnik. Na pewno takie małe detale jak wzory na poduszce dodają całemu wnętrzu uroku 🙂 Pozdrawiam

  • Autor
   Bogusz 1 rok temu

   Zdecydowanie. Każde wnętrze potrzebuje dodatków.

 32. Agata D 1 rok temu

  witam bardzo prosze o rade w doborze poduszek. Salon jest bialy z jedna szara scianą.Zasłony bezowe lniane.Drewniana biala przecierana belka.Meble z okuciami mosieżnymi postarzane białe z blatami drewnianymi (dąb) tj 2 regały na ksiazki, komoda,duzy stół. Narożnik L (jak z lat 80 fotele) z” guzikami”,drewniamymi cieńkimi nóżkami,lekko wpadajacy w niebieski ( bardziej odcien szaro-niebieski).wymiar 220×150 Do tego szukam poduch. Caly salon jest delikatny, Myślałam o jakimś delikatnym wzorze. Pytanie jakie wymiary poduszek (raczej kwadratowe)i ile .

  • Autor
   Bogusz 1 rok temu

   Rozmiar poduszek i ilość zależy od rozmiaru mebla na którym mają się znaleźć. Im większy mebel tym większe poduszki. Najczęściej sprawdzają się poduszki dekoracyjne o rozmiarze 50x50cm. Odnośnie ilości – tutaj istotny jest wymiar praktyczny. Poduszki zajmują miejsce i jak będzie ich za dużo to na sofie trudniej może być usiąść większej ilości osób. Dlatego bardzo trudno tutaj coś doradzić. Natomiast tak sobie myślę, że trzymając się zasady (którą właśnie wymyśliłem 😀 ) aby poduszek dać tyle ile miejsc ma sofa, będziemy trzymali się blisko złotego środka. Wychodzi zatem że na fotelu jedna poduszka, na sofie 3 osobowej 3 poduszki a na narożniku 4-6 poduszek w zależności od tego jaki jest duży. Oczywiście to tylko luźna wskazówka i nie trzeba jej bezwzględnie przestrzegać.

 33. stylowe 1 rok temu

  Uwielbiam kolorowe poduszki, a dodatkowo można zmieniać poszewki i są jak nowe 😀

 34. Regina 7 miesięcy temu

  Witam proszę o poradę w doborze poduszek na narożnik w kształcie litery U 3mx2m. Salon mam w stylu holenderskim w kolorze ciemnego dębu.Narożnik jest w siwym kolorze i zasłony też. Ramy obrazów w kolorze złotym.Jakie kolory i rozmiary poduszek?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.